SKA YERELLEŞTİRME VE ANAAKIMLAŞTIRILMA EĞİTİMİ

SKA’LARIN Benimsenmesinde 3 Aşamalı Strateji: Odaklanma, Seslendirme ve Yerelleştirme


 UCLG-MEWA’DAN MALTEPE VE KARTAL BELEDİYELERİNE ÇALIŞMA ZİYARETLERİ

UCLG-MEWA, Yerel Yönetimlerin uluslararası görünürlüğünü arttırıyor...


 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ

Zirve, “Kültür: Geleceğimizi Kurarken” ana teması ile gerçekleştirildi.


 BELEDİYELERDE EŞİTLİĞİ İZLEMEK PROJESİ

Belediyelerde Eşitliği İzleme Projesi kapsamında 3 değerlendirme toplantısı daha gerçekleştirilerek, projenin saha çalışmaları aşaması tamamlandı.


 GENEL SEKRETER DUMAN ÇEVRE ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Mehmet Duman, TRT Radyo 1’de yayınlanan “Toplum, Çevre, İnsan” programına ve EKOIQ Dergisi’ne konuk oldu.


 UCLG’DEN TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA MESAJI

Saiz: Başta Marmaris Bölgesi olmak üzere, yangınlardan etkilenen tüm insanlar ve Türkiye’deki yerel yönetimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.


 KARATAY BELEDİYESİ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM) ÜST DÜZEY SİYASİ FORUMU’NA KATILDI

Kılca: “Karatay Belediyesi Türkiye’de VLR hazırlama aşamasındaki ilk üç belediyeden biri“


 2030 GÜNDEMİ DÖRDÜNCÜ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER FORUMU

13 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen "Gezegensel, Sosyal ve Ekonomik Direnci Başarmak" başlıklı oturuma MEWA Bölgesinden büyükşehir ölçeğinde ilk Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu’nu (VLR) hazırlamakta olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığını yürüten Amman Büyükşehir Belediyesi katılım gösterdi.


 GİRNE BELEDİYESİ’NDEN UCLG-MEWA’YA ÇALIŞMA ZİYARETİ: ERİŞİLEBİLİR TURİZM ÇALIŞTAYI’NA DOĞRU

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi’nin Başkanlık görevini yürütmekte olan Girne Belediyesi’nden Meclis Üyesi Fırat Güçlüsoy ve beraberindeki heyet 11-13 Temmuz 2021 tarihleri arasında UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ne çalışma ziyaretinde bulundu.


 GÖNÜLLÜ YEREL VE ULUS ALTI DEĞERLENDİRME GÜNLERİ

VLR-VSR hareketi, yerel ve ulusal düzey arasındaki kurumsal etkileşim talebini artırmaktadır.


 FİLİSTİN SORUNUNA YEREL BAKIŞ: KENT HAKKI WEBİNARI

“İşgal Altında Kent Hakkı: Filistin Örneği” webinarı 7 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirildi.


 UCLG-MEWA, GASTRO SHOW KAPSAMINDA PANEL DÜZENLEDİ

Gastronomik Marka Kentler Paneli 28 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi.


 TAHRAN HEYETİNDEN UCLG-MEWA’YA ZİYARET

Tahran Belediyesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Zoheir Sabaghpour, beraberindeki heyet ile birlikte 18 Haziran 2021 tarihinde UCLG-MEWA'ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.


 İZMİR 4. UCLG KÜLTÜR ZİRVESİNE HAZIRLANIYOR

9-11 Eylül 2021 tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 4. UCLG Kültür Zirvesi’nin resmi tanıtımı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.


 2021 UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

2021 UCLG Yönetim Kurulu toplantıları, "Kapsayıcı Bir Toparlanma İçin Yerel Hizmet Sunumunun Merkezinde Yer Alan Önemseme" temasıyla 18-20 Mayıs tarihleri arasında 200'den fazla katılımcıyla gerçekleşti.


 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRLDİ

5 Mayıs 2021 tarihinde Gebze Belediyesi’nin katkıları ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıda UCLG-MEWA'nın 17. yılı kutlandı.


 SİVİL KATILIM ORTAK WEBİNARI

UCLG-MEWA, NDI Türkiye ve OIDP'den “Sivil Katılım Ortak Webinarı.”


 2. ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU’NUN İSTİŞARE TOPLANTILARI ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2. Aracı Şehirler Dünya Forumu, Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde 4-8 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.


 UCLG GENEL SEKRETERLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

UCLG Bölge Teşkilatlarının Genel Sekreterleri’ 29 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi toplantı da bir araya geldi.

DUYURULAR

 TAZİYE | TERÖR SALDIRISI | İSTANBUL

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak, Teşkilatımızın Genel Sekreterliğinin de yer aldığı İstanbul’da 13 Kasım’da yaşanan ve sivil can kayıplarına sebep olan terör saldırısını lanetliyoruz. UCLG-MEWA, bölgemizdeki istikrar ve güven ortamını tehdit eden her türlü terörist eylemin karşısındadır. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle, tüm dünyadan bizlere iyi dilek ve taziye mesajlarını ileten yerel yönetim dostlarımıza da teşekkür ederiz.

 UCLG-MEWA KENTSEL DİRENÇLİLİK EĞİTİMİ, 1-2 KASIM

UCLG-MEWA, UCLG Learning, UNDRR ve ATO tarafından organize edilen “Arap Kentler için Afet Risk Azaltma (ARA) ve Kentsel Dirençlilik Eğitimi” 1-2 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dibba Al Fujaira kentinde gerçekleşecek.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

TWITTER