UCLG Dünya Kongresi: Kayıtlar başladı

10-14 Ekim tarihleri arasında Güney Kore'nin Daejeon kentinde düzenlenecek Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi – 7. UCLG Kongresi için çevrimiçi kayıtlar başladı.

 
[Daejeon Belediye Başkanı’nın davet mektubuna bağlantı üzerinden erişebilirsiniz]
 
 
ZİRVE HAKKINDA
 
Her üç yılda bir düzenlenen UCLG Dünya Zirvesi ve Kongresi; barış, dayanışma ve kent diplomasisi tarafından yönlendirilen bir hareket olan Teşkilatımızın asırlık kökenlerine ve dünyanın dört bir yanındaki yerel ve bölgesel yönetimlerin toplumlarının hayallerini ve özlemlerini koruma taahhüdü üzerine inşa edilmiştir.
 
Belediye hareketi, yerel liderleri ve uluslararası aktörleri, birlikte büyük atılımlar gerçekleştirmek üzere “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Tek Bir Topluluk Olarak Engelleri Aşıyor” sloganı altında bir araya getirecek.
  
İnsan, gezegen ve yönetim olmak üzere üç ilkeye dayanan insanlık için Gelecek Paktı, Daejeon'daki 2022 Dünya Kongresi'nin ana sonuç belgesi olacak ve Teşkilatın 2022-2028 dönemi Stratejik Öncelikleri tanımlayacaktır. Eksenler, UCLG'nin tartıştığı, savunduğu, araştırdığı ve öğrendiği ana temalar üzerinde yol gösterici olacaktır. Teşkilat, SKA'lar çerçevesinde ve uluslararası toplum, organize sivil toplum ve yerel liderler ve üyelerin girdileri ile güçlendirilmiş ortaklık yoluyla sosyal sözleşmenin dönüştürülmesi için baskı yapacaktır.
 
 
HAREKETİMİZİN GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN KULVARLAR
 
Durban'da düzenlenen bir önceki Kongre'de olduğu gibi, Daejeon'daki Kongre de farklı kulvarlar etrafında düzenlenecek:
 

Asamble Kulvarı: Savunuyoruz

Yerel ve bölgesel yönetim temsilcileri, bu kulvarın temel itici gücüdür; kulvar, kıtasal, sektörel ve tematik önceliklerin Dünya Teşkilatı’nın küresel politikalarına katkıda bulunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. UCLG teşkilatları ve kardeş kuruluşlar, Asamble Kulvarı oturumlarında sunulmak üzere pozisyon belgeleri oluşturmaya davet edilir. Bu oturumlar, Kongre’ye giden süreçte hazırlanan pozisyon belgeler temel alınarak, kıtasal veya sektörel olarak düzenlenen üst - düzey yuvarlak masa toplantılarında son halini alacaktır. İçerikler, UCLG Yönetim Organlarına sunulacaktır.
 

Belediye Kulvarı: Dinliyoruz

Sivil toplum ortakları, bu kulvarın temel itici güçleridir. Kulvar, küresel politikalarımızı açık bir şekilde tanımlamak için uluslararası düzeyde örgütlenmiş çeşitli topluluklar, sivil toplum ve yerel ve bölgesel yönetimlerin siyasi liderleri arasında diyalog ve etkileşim alanı vazifesi görecektir. Bu tartışmalar, yerel yönetim temsilcileri de dâhil olmak üzere çeşitli paydaşlar arasında, interaktif bir diyalog ortamında farklı oturumlar sırasında gerçekleştirilecektir. Müzakerelerden elde edilen sonuç, UCLG Yönetim Organlarına sunulacaktır.
 

Local4Action Kulvarı: Harekete Geçiyoruz

Local4Action Kulvarı, ortakların paylaşımda bulunmasına, birbirini dinlemesine ve değerlendirmesine imkan verecek işbirliğine dayalı bir sürece katılımını sağlayan, ağın tüm alanları için yenilikçi formatlar sunan bir alan olacaktır. Ana politika alanlarımız çerçevesinde, tüm deneyim ve fikirleri barındırmak için farklı oturum formatları geliştirilmiştir.
 

İdari Kulvar: Bir araya geliyoruz

Bu kulvar, UCLG üyelerine ayrılmıştır. Dünya Teşkilatı’nın politikalarını ve çalışma planını şekillendiren Yönetim Organlarının toplantılarından oluşur. Kulvar; Mali Yönetim Komitesi, Ana Tüzük Komitesi, Yönetim Kurulu, Genel Kurul (Dünya Yerel ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi ile karıştırılmamalıdır) ve Dünya Konseyi’ni içermektedir. Dünya Sekretaryası önümüzdeki haftalarda bu kulvar hakkında daha detaylı bilgi paylaşacaktır.
 

Daejeon Kulvarı

Ayrıca, Daejeon'un ev sahipleri, sürdürülebilir kalkınma, inovasyon, bilim, teknoloji ve barış gibi uluslararası gündemin temel konularında Kore ve kent perspektifini paylaşmak için özel bir kulvar düzenlemeyi önermektedir. Genel teması “Bilim ve Şehirler” olan kulvar, “Barış ve Bilim”, “Çevre ve Bilim” ve “Kamu Yönetimi ve Bilim” alt başlıkları etrafında şekillenecektir.
 
Yönetim Organlarının üyeleri, farklı oturumlarda özel roller oynayabilir. Üyelerimizi belirli konularda söz almaya ve Asamble ve Belediye kulvarları gibi politika oluşturma alanlarına aktif olarak katılmaya teşvik ediyoruz. 
 
Şehriniz, bölgeniz veya derneğinizin deneyimlerini sunmak isterseniz, Dünya Sekreteryası'nın koordinasyon ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.
 
[Kongre’nin web sitesindetaslak program ve Kongre’nin yapısına dair bilgi notu mevcuttur]
 
 
KAYIT
 
Kongre için kayıtlar başladı.
 
Tahmin edebileceğiniz üzere Dünya Kongresi büyük bir etkinliktir. Gelecek Paktı’nın eksenlerinde düzenlenecek genel oturumlar ve ana idari toplantılar için hibrit katılım mümkün olacak olsa da, üyelerimizin etkinliğe fiziksel olarak katılmalarını önemle rica ediyoruz. Kongre’de sosyal etkinlikler ve ev sahipleri tarafından organize edilen kültürel program yer alacaktır ve ayrıca Teşkilatın çalışma dillerinde tercüme hizmeti de verilecektir.
 
Bu etkinliklerin organizasyon masrafları, ev sahibi kent Daejeon tarafından karşılanmaktadır. Bununla birlikte, kayıt ücreti ödeyerek Kongre’nin organizasyonuna ve başarısına katkıda bulunmanız bizim için önemli; bu nedenle desteklerinizi beklemekteyiz.
 
Erken kayıt indirimleri 31 Ağustos 2022 tarihinden önce kayıt yaptırmanız halinde geçerlidir.
 
Aynı Kuruluştan en az 10 kişilik gruplar için grup indirimi de uygulanmaktadır.
 
ÖNEMLİ: Ulusal güvenlik nedenleriyle ev sahiplerinin 3 Ekim'de çevrimiçi kayıt sürecini kapatmaları gerekeceğini lütfen unutmayın. Etkinlik alanında kayıtlar 9 Ekim'den itibaren yapılacaktır.
 
Daha fazla mali desteğe ihtiyacınızın olması halinde, fonlarımızın sınırlı olduğunu ve bu fonların tahsisinde En Az Gelişmiş Ülkeler’in (EAGÜ) seçilmiş yerel ve bölgesel yetkililerine öncelik verileceğini bilginize sunarız. Tüm resmi talepler doğrudan aşağıdaki adrese gönderilmelidir: sponsorship.daejeon2022@uclg.org.
 
 
ULAŞIM VE KONAKLAMA
 
Daejeon'daki ev sahiplerinin Incheon Uluslararası Havaalanı ile Daejeon arasında doğrudan servis ayarlayacağını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Ulaşım için rezervasyonunuzu doğrudan kayıt sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Diğer ulaşım seçenekleri arasında Korea Train eXpress (KTX Train) bulunmaktadır. 
 
Daejeon Convention Center (DCC)’ayakın bir otel listesi de ekte bulunmaktadır. Listeyi inceledikten sonra kayıt sayfası üzerinden otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.
 
 
VİZE
 
Güney Kore’ye giriş yapabilmek için vizeye ihtiyacınız olabileceğini ve vize alma işleminin uzun sürebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Vize sürecini en kısa sürede başlatmanızı şiddetle öneriyoruz.
 
Güney Kore vize işlemlerihakkında daha fazla bilgi almak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayın.
 
Kişisel davet mektubuna ihtiyacınız olması halinde, Daejeon'daki ev sahiplerinin düzenlediği iki süreci takip edebilirsiniz:

o [Davet Mektubu Başvurusu] formunu çevrimiçi ön kayıt yaptırdıktan ve kayıt ücretini ödedikten sonra gönderebilirsiniz.

o Kayıt ücretini ödemeden önce davet mektubuna ihtiyacınız varsa, kayıt ekibine aşağıdaki adresten bir e-posta gönderebilirsiniz: daejeon2022uclg@gmail.com, cc: daejeon2022@uclg.org.

o Dünya Kongresi ve Zirve’ye ilişkin bilgi için (program, konuşmacılar, vb.): daejeon2022@uclg.org.

o Kongre’nin İdari Kulvar’ına ilişkin bilgi için: UCLGExBu@uclg.org.

UCLG SEÇİM YÖNETMELİĞİ

Seçim İşleyiş kuralları

UCLG Anatüzük

DUYURULAR

 TAZİYE | TERÖR SALDIRISI | İSTANBUL

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak, Teşkilatımızın Genel Sekreterliğinin de yer aldığı İstanbul’da 13 Kasım’da yaşanan ve sivil can kayıplarına sebep olan terör saldırısını lanetliyoruz. UCLG-MEWA, bölgemizdeki istikrar ve güven ortamını tehdit eden her türlü terörist eylemin karşısındadır. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle, tüm dünyadan bizlere iyi dilek ve taziye mesajlarını ileten yerel yönetim dostlarımıza da teşekkür ederiz.

 UCLG-MEWA KENTSEL DİRENÇLİLİK EĞİTİMİ, 1-2 KASIM

UCLG-MEWA, UCLG Learning, UNDRR ve ATO tarafından organize edilen “Arap Kentler için Afet Risk Azaltma (ARA) ve Kentsel Dirençlilik Eğitimi” 1-2 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dibba Al Fujaira kentinde gerçekleşecek.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

TWITTER