UCLG-MEWA BAŞKANI’NIN 26-27 EYLÜL İSTANBUL PROGRAMI

UCLG-MEWA Başkanı ve Filistin El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh, İstanbul'da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti. Başkan; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Daejeon Belediye Başkanı Lee Jang Woo ve heyetiyle görüşmelerde bulundu.

İki günlük ziyaretin ilk günü, UCLG-MEWA ve Daejeon heyeti arasında gerçekleşen toplantı ile başladı. 10-14 Ekim tarihlerinde Daejeon'un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan UCLG Kongresi ve UCLG-MEWA'nın politika ve stratejileri hakkında görüşme gerçekleştirildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da UCLG-MEWA Başkanı ve Genel Sekreteri ile görüşmelerinde,  Balıkesir ve UN-HABITAT'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 2022 Habitat Günü için devam eden hazırlıklardan bahsetti.

UCLG Dünya Kongresi’nin ev sahibi kenti Daejeon'dan gelen heyet, Belediye Hareketi'nin dünyadaki en büyük toplantısına ev sahipliği yapmanın önemine değindi ve mümkün olan işbirliği ve ortaklıkları tartıştı. Program kapsamında Tayseer Abu Senineh, Genel Sekreter ve ekibiyle birlikte UCLG-MEWA Yönetim Kurulu üyesi olan Sancaktepe Belediyesi'ni ziyaret etti ve Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü tarafından ağırlandı.

Ziyaretin ikinci günü, UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'nde geçirildi ve  UCLG-MEWA ekibi tarafından hazırlanan sunumlarla Başkan’a kurum hakkında bilgi verildi. Başkan, Genel Sekreter'e şükranlarını ifade etti. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da Sneineh’ye Başkanlık dönemi için tam destek verileceğini ifade etti.

DUYURULAR

 TAZİYE | TERÖR SALDIRISI | İSTANBUL

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak, Teşkilatımızın Genel Sekreterliğinin de yer aldığı İstanbul’da 13 Kasım’da yaşanan ve sivil can kayıplarına sebep olan terör saldırısını lanetliyoruz. UCLG-MEWA, bölgemizdeki istikrar ve güven ortamını tehdit eden her türlü terörist eylemin karşısındadır. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle, tüm dünyadan bizlere iyi dilek ve taziye mesajlarını ileten yerel yönetim dostlarımıza da teşekkür ederiz.

 UCLG-MEWA KENTSEL DİRENÇLİLİK EĞİTİMİ, 1-2 KASIM

UCLG-MEWA, UCLG Learning, UNDRR ve ATO tarafından organize edilen “Arap Kentler için Afet Risk Azaltma (ARA) ve Kentsel Dirençlilik Eğitimi” 1-2 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dibba Al Fujaira kentinde gerçekleşecek.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

TWITTER